OK LogoNEWS

Beyoncé Makes Grammy Awards History, Megan Thee Stallion Named Best New Artist — See The Complete List Of Winners

grammy awards list nominations winners
Source: CBS

Mar. 14 2021, Updated 11:47 p.m. ET

Link to FacebookShare to TwitterShare to Email

The highly anticipated 63rd annual Grammy Awards is here! Grammy-nominated comedian Trevor Noah took the stage as host on Sunday, March 14. Beyoncé made history when she took home her 27th Grammy win for Best Rap Song alongside Megan Thee Stallion (also named Best New Artist at the show) for their collab on "Savage." 

The singer made history once more when she was awarded her 28th for Best R&B Performance; she now becomes the musical artist with the most Grammy Awards ever, male or female. 

Article continues below advertisement

"I'm so honored, I'm so excited," Beyoncé said, as she accepted the award, adding that she waned to inspire all of the "Black queens." "I know my daughter is watching. Blue, congratulations, you won a Grammy tonight. I'm so proud of you." 

Billie Eilish was awarded Record of the Year, but during her speech, she praised Megan Thee Stallion on her amazing year.

The nominees were recognized for their most successful work within 2019 and 2020. And while the award show was a little different this year (given that we're still stuck in the ongoing COVID-19 pandemic), it was absolutely a can't-miss spectacle.

In fact, as OK! reported, Post Malone's jaw dropped during Cardi B and Megan Thee Stallion's performance of "WAP," which left everyone at the awards show (and watching at home!) speechless.

Article continues below advertisement

CHRISSY, CAMILIA, MORE! SEE ALL THE STARS ARRIVE AT THE CLIVE DAVIS & RECORDING ACADEMY PRE-GRAMMY GALA

Apart from changes to the show due to COVID-19 restrictions, the Recording Academy made several alterations to the guidelines and rules to reflect the changing of times in the music world. 

Those changes included: Best Urban Contemporary Album has been renamed Best Progressive R&B Album, Best Rap/Sung Performance has been renamed Best Melodic Rap Performance, Latin Pop Album has been renamed Best Latin Pop Or Urban Album and Latin Rock, Urban Or Alternative Album has been renamed Best Latin Rock Or Alternative Album, and Best World Music Album changed to the more inclusive Best Global Music Album.

In addition, there was no longer a maximum number of releases that would prohibit and artist from entering the Best New Artist category.

Article continues below advertisement

Scroll through to see the full list of winners and nominees. Winners are bolded with an asterisk.

Record of the Year

Beyoncé, "Black Parade”
Black Pumas, "Colors"
DaBaby Featuring Roddy Ricch, "Rockstar"
Doja Cat, “Say So” 
*Billie Eilish, “Everything I Wanted” 
Dua Lipa, “Don’t Start Now” 
Post Malone, “Circles” 
Megan Thee Stallion ft. Beyoncé, “Savage” 

Article continues below advertisement

Album of the Year

Jhené Aiko, “Chilombo” 
Black Pumas, “Black Pumas (Deluxe Edition)” 
Coldplay, “Everyday Life” 
Jacob Collier, “Djesse Vol.3” 
HAIM, “Women in Music Pt. III” 
Dua Lipa, “Future Nostalgia” 
Post Malone, “Hollywood’s Bleeding” 
*Taylor Swift, “Folklore” 

Best R&B Performance

Jhené Aiko ft. John Legend, “Lightning & Thunder” 
*Beyoncé, “Black Parade” 
Jacob Collier Featuring Mahalia & Ty Dolla $Ign, “All I Need” 
Brittany Howard, “Goat Head”  
Emily King, “See Me” 

Article continues below advertisement

Best Pop Vocal Album

Justin Bieber, “Changes” 
Lady Gaga, “Chromatica” 
*Dua Lipa, “Future Nostalgia” 
Harry Styles, “Fine Line” 
Taylor Swift, “Folklore” 

Best Rap Song

Lil Baby, “The Bigger Picture”
Roddy Ricch, “The Box”
Drake ft. Lil Durk, “Laugh Now, Cry Later”
DaBaby ft. Roddy Ricch, “Rockstar”
*Megan Thee Stallion ft. Beyoncé, “Savage”

Article continues below advertisement

Song of the Year

Beyoncé, “Black Parade”
Roddy Ricch, “The Box”
Taylor Swift, “Cardigan”
Post Malone, "Circles"
Dua Lipa, “Don’t Start Now”
Billie Eilish, “Everything I Wanted”
*H.E.R., “I Can’t Breathe”
JP Saxe ft. Julia Michaels, “If the World Was Ending”

Best Pop Solo Performance

Justin Bieber, “Yummy” 
Doja Cat, “Say So” 
Billie Eilish, “Everything I Wanted”
Dua Lipa, “Don’t Start Now” 
*Harry Styles, “Watermelon Sugar” 
Taylor Swift, “Cardigan” 

Article continues below advertisement

Best Country Album

Ingrid Andress, “Lady Like” 
Brandy Clark, “Your Life Is a Record” 
*Miranda Lambert, “Wildcard” 
Little Big Town, “Nightfall” 
Ashley McBryde, “Never Will” 

Best New Artist

Ingrid Andress
Phoebe Bridgers
Chika
Noah Cyrus
D Smoke
Doja Cat
Kaytranada
*Megan Thee Stallion

Article continues below advertisement

Best Latin Pop or Urban Album

*Bad Bunny, “YHLQMDLG” 
Camilo, “Por Primera Vez” 
Kany García, “Mesa Para Dos” 
Ricky Martin, “Pausa” 
Debi Nova, “3:33” 

Best Melodic Rap Performance

DaBaby ft. Roddy Ricch, “Rockstar” 
Drake ft. Lil Durk, “Laugh Now, Cry Later” 
*Anderson .Paak, “Lockdown” 
Roddy Ricch, “The Box” 
Travis Scott, “Highest in the Room” 

Article continues below advertisement

Best Pop Duo/Group Performance

J Balvin, Dua Lipa, Bad Bunny & Tainy, “Un Dia (One Day)” 
Justin Bieber ft. Quavo, “Intentions” 
BTS, “Dynamite” 
*Lady Gaga With Ariana Grande, “Rain on Me” 
Taylor Swift ft. Bon Iver, “Exile” 

Best Traditional Pop Vocal Album

Burt Bacharach & Daniel Tashian, “Blue Umbrella” 
Harry Connick, Jr., “True Love: A Celebration of Cole Porter” 
*James Taylor, “American Standard” 
Rufus Wainwright, “Unfollow the Rules” 
Renée Zellweger, “Judy” 

Article continues below advertisement

Best Dance Recording

Diplo & Sidepiece, “On My Mind” 
Disclosure ft. Aminé & Slowthai, “My High” 
Flume Featuring Toro Y Moi, “The Difference” 
Jayda G, “Both of Us” 
*Kaytranada Featuring Kali Uchis, “10%” 

Best Dance/Electronic Album

I Arca, “Kick” 
Baauer, “Planet’s Mad” 
Disclosure, “Energy” 
*Kaytranada, “Bubba” 
Madeon, “Good Faith” 

Article continues below advertisement

Best Contemporary Instrumental Album

Christian Scott Atunde Adjuah, “Axiom” 
Jon Batiste, “Chronology of a Dream: Live At The Village Vanguard” 
Black Violin, “Take the Stairs” 
Maret, Romain Collin & Bill Frisell, “Americana Grégoire” 
*Snarky Puppy, “Live at the Royal Albert Hall”

Best Rock Performance

*Fiona Apple, “Shameika” 
Big Thief, “Not” 
Phoebe Bridgers, “Kyoto” 
HAIM, “The Steps” 
Brittany Howard, “Stay High” 
Grace Potter, “Daylight” 

Article continues below advertisement

Best Metal Performance

*Body Count, “Bum-Rush” 
Code Orange, “Underneath” 
In This Moment, “The In-Between” 
Poppy, “Bloodmoney” 
Power Trip, “Executioner’s Tax (Swing Of The Axe) – Live” 

Best Rock Song

Phoebe Bridgers, “Kyoto” 
Tame Impala, “Lost in Yesterday” 
Big Thief, “Not” 
Fiona Apple, “Shameika” 
*Brittany Howard, “Stay High” 

Article continues below advertisement

Best Rock Album

Fontaines D.C., “A Hero’s Death” 
Michael Kiwanuka, “Kiwanuka” 
Grace Potter, “Daylight” 
Sturgill Simpson, “Sound & Fury” 
*The Strokes, “The New Abnormal” 

Best Alternative Music Album

Fiona Apple, “Fetch the Bolt Cutters” 
Beck, “Hyperspace” 
Phoebe Bridgers, “Punisher” 
Brittany Howard, “Jaime” 
Tame Impala, “The Slow Rush” 

Article continues below advertisement

Best Traditional R&B Performance

The Baylor Project ft. Jean Baylor & Marcus Baylor, “Sit On Down” 
Chloe X Halle, “Wonder What She Thinks of Me” 
Mykal Kilgore, “Let Me Go” 
*Ledisi, “Anything For You” 
Yebba, “Distance” 

Best R&B Song

*Robert Glasper ft. H.E.R. & Meshell Ndegeocello, “Better Than I Imagined”
Beyoncé, “Black Parade” 
Tiana Major9 & Earthgang, “Collide”
Chloe X Halle, “Do It”
Skip Marley & H.E.R., “Slow Down”

Article continues below advertisement

Best Progressive R&B Album

Jhené Aiko, “Chilombo” 
Chloe X Halle, “Ungodly Hour” 
Free Nationals, “Free Nationals” 
Robert Glasper, “F*** Yo Feelings” 
*Thundercat, “It Is What It Is” 

Best R&B Album

Ant Clemons, “Happy 2 Be Here” 
Giveon, “Take Time” 
Luke James, “To Feel Love/D” 
*John Legend, “Bigger Love” 
Gregory Porter, “All Rise” 

Article continues below advertisement

Best Rap Performance

Big Sean ft. Nipsey Hussle, “Deep Reverence” 
DaBaby, “Bop” 
Jack Harlow, “What’s Poppin” 
Lil Baby, “The Bigger Picture” 
*Megan Thee Stallion ft. Beyoncé, “Savage” 
Pop Smoke, “Dior” 

Best Rap Album

D Smoke, “Black Habits” 
Freddie Gibbs & The Alchemist, “Alfredo” 
Jay Electronica, “A Written Testimony” 
*Nas, “King’s Disease” 
Da 5’9″, “The Allegory Royce” 

Article continues below advertisement

Best Country Solo Performance

Eric Church, “Stick That In Your Country Song” 
Brandy Clark, “Who You Thought I Was” 
*Vince Gill, “When My Amy Prays” 
Mickey Guyton, “Black Like Me” 
Miranda Lambert, “Bluebird” 

Best Country Duo/Group Performance

Brothers Osborne, “All Night” 
*Dan + Shay & Justin Bieber, “10,000 Hours” 
Lady A, “Ocean” 
Little Big Town, “Sugar Coat”
Old Dominion, “Some People Do” 

Article continues below advertisement

Best Jazz Vocal Album

Thana Alexa, “Ona” 
*Kurt Elling Featuring Danilo Pérez, “Secrets Are the Best Stories” 
Carmen Lundy, “Modern Ancestors” 
Somi With Frankfurt Radio Big Band, “Holy Room: Live at Alte Oper” 
Kenny Washington, “What’s the Hurry” 

Best Country Song

Miranda Lambert, “Bluebird”
Maren Morris, “The Bones”
*The Highwomen, “Crowded Table”
Ingrid Andress, “More Hearts Than Mine”
Old Dominion, “Some People Do”

Article continues below advertisement

Best New Age Album

Laurie Anderson, Tenzin Choegyal & Jesse Paris Smith, “Songs From the Bardo” 
Priya Darshini, “Periphery” 
Superposition, “Form//Less” 
*Jim “Kimo” West, “More Guitar Stories” 
Cory Wong & Jon Batiste, “Meditations” 

Best Jazz Instrumental Album

Ambrose Akinmusire, “On The Tender Spot Of Every Calloused Moment” 
Terri Lyne Carrington and Social Science, “Waiting Game” 
Gerald Clayton, “Happening: Live at the Village Vanguard” 
*Chick Corea, Christian Mcbride & Brian Blade, “Trilogy 2” 
Redman Mehldau McBride Blade, “Roundagain” 

Article continues below advertisement

Best Large Jazz Ensemble Album

Gregg August, “Dialogues on Race” 
John Beasley, “Monk’estra Plays John Beasley” 
Orrin Evans and the Captain Black Big Band, “The Intangible Between” 
John Hollenbeck with Theo Bleckmann, Kate Mcgarry, Gary Versace and the Frankfurt Radio Big Band, “Songs You Like A Lot” 
*Maria Schneider Orchestra, “Data Lords”

Best Latin Jazz Album

Afro-Peruvian Jazz Orchestra, “Tradiciones” 
*Arturo O’Farrill & The Afro Latin Jazz Orchestra, “Four Questions” 
Chico Pinheiro, “City of Dreams” 
Gonzalo Rubalcaba & Aymée Nuviola, “Viento Y Tiempo – Live At Blue Note Tokyo” 
Poncho Sanchez, “Trane’s Delight” 

Article continues below advertisement

Best Contemporary Christian Music Performance/Song

Kari Jobe, Cody Carnes & Elevation Worship, “The Blessing (Live)” 
Lecrae ft. Kirk Franklin, “Sunday Morning” 
Tauren Wells ft. Jenn Johnson, “Famous For (I Believe)” 
*Zach Williams & Dolly Parton, “There Was Jesus” 

Best Contemporary Christian Music Album

Cody Carnes, “Run to the Father”
Hillsong Young & Free, "All of My Best Friends”  
We the Kingdom, “Holy Water” 
Tauren Wells, “Citizen of Heaven” 
*Kanye West, “Jesus Is King” 

Article continues below advertisement

Best Roots Gospel Album

Mark Bishop, “Beautiful Day” 
The Crabb Family, “20/20” 
The Erwins, “What Christmas Really Means” 
*Fisk Jubilee Singers, “Celebrating Fisk! (The 150th Anniversary Album)” 
Ernie Haase & Signature Sound, “Something Beautiful” 

Best Latin Rock or Alternative Album

Bajofondo, “Aura” 
Cami, “Monstruo” 
Cultura Profética, “Sobrevolando” 
*Fito Paez, “La Conquista Del Espacio” 
Lido Pimienta, “Miss Colombia” 

Article continues below advertisement

Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano)

Alejandro Fernández, “Hecho En México” 
Lupita Infante, “La Serenata” 
*Natalia Lafourcade, “Un Canto Por México, Vol. 1” 
Mariachi Sol De Mexico De Jose Hernandez, “Bailando Sones Y Huapangos Con Mariachi Sol De Mexico De Jose Hernandez” 
Christian Nodal, “Ayayay!” 

Best Tropical Latin Album

José Alberto “El Ruiseñor", “Mi Tumbao” 
Edwin Bonilla, “Infinito” 
Jorge Celedon & Sergio Luis, “Sigo Cantando Al Amor (Deluxe)” 
*Grupo Niche, “40” 
Víctor Manuelle, “Memorias De Navidad”

Article continues below advertisement

Best Gospel Album

Anthony Brown & Group Therapym “2econd Wind: Ready” 
Myron Butler, “My Tribute” 
Ricky Dillard, “Choirmaster” 
*PJ Morton, “Gospel According to PJ” 
Kierra Sheard, “Kierra” 

Best Gospel Performance/Song

Melvin Crispell III, “Wonderful Is Your Name” 
Ricky Dillard ft. Tiff Joy, “Release (Live)” Rodney “Darkchild”
Jerkins, “Come Together”
Travis Greene, “Won’t Let Go” 
*Jonathan McReynolds & Mali Music, “Movin’ On” 

Article continues below advertisement

Best Improvised Jazz Solo

Christian Scott Atunde Adjuah, “Guinevere”
Thana Alexa, “Pachamama”
*Chick Corea, Christian Mcbride & Brian Blade, “All Blues”
Redman Mehldau McBride Blad, “Moe Honk” 

Best American Roots Performance

Black Pumas, “Colors” 
Bonny Light Horseman, “Deep in Love” 
Brittany Howard, “Short and Sweet” 
Norah Jones & Mavis Staples, “I’ll Be Gone” 
*John Prine, “I Remember Everything” 

Article continues below advertisement

Best Americana Album

Courtney Marie Andrews, “Old Flowers” 
Hiss Golden Messenger, “Terms of Surrender” 
*Sarah Jarosz, “World on the Ground” 
Marcus King, “El Dorado” 
Lucinda Williams, “Good Souls Better Angels”

Best American Roots Song

The Secret Sisters, “Cabin” 
Sierra Hull, “Ceiling to the Floor” 
Sarah Jarosz, “Hometown” 
*John Prine, “I Remember Everything” 
Lucinda Williams, “Man Without a Soul” 

Article continues below advertisement

Best Bluegrass Album

Danny Barnes, “Man On Fire” 
Thomm Jutz, “To Live in Two Worlds, Vol. 1” 
Steep Canyon Rangers, “North Carolina Songbook” 
*Billy Strings, “Home” 
“The John Hartford Fiddle Tune Project, Vol. 1” (Various Artists)

Best Traditional Blues Album

Frank Bey, “All My Dues Are Paid” 
Don Bryant, “You Make Me Feel” 
Robert Cray Band, “That’s What I Heard” 
Jimmy “Duck” Holmes, “Cypress Grove” 
*Bobby Rush, “Rawer Than Raw” 

Article continues below advertisement

Best Regional Roots Music Album

“My Relatives Nikso Kowaiks,” Black Lodge Singers
Cameron Dupuy And The Cajun Troubadours, “Cameron Dupuy and the Cajun Troubadours” 
Nā Wai ʽehā, “Lovely Sunrise”
*New Orleans Nightcrawlers, “Atmosphere” 
Sweet Cecilia, “A Tribute to Al Berard” 

Best Contemporary Blues Album 

*Fantastic Negrito, “Have You Lost Your Mind Yet?” 
Ruthie Foster Big Band, “Live at the Paramount” 
G. Love, “The Juice” 
Bettye Lavette, “Blackbirds” 
North Mississippi Allstars, “Up and Rolling” 

Article continues below advertisement

Best Folk Album

Bonny Light Horseman, “Bonny Light Horseman” 
Leonard Cohen, “Thanks for the Dance” 
Laura Marling, “Song for Our Daughter” 
The Secret Sisters, “Saturn Return” 
*Gillian Welch & David Rawlings, “All the Good Times”

Best Children’s Music Album

*Joanie Leeds, “All the Ladies” 
Alastair Moock And Friends, “Be a Pain: An Album for Young (and Old) Leaders”
Dog On Fleas, “I’m An Optimist” 
The Okee Dokee Brothers, “Songs for Singin’” 
Justin Roberts, “Wild Life”

Article continues below advertisement

Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Storytelling)

Flea, “Acid for the Children: A Memoir” 
Ken Jennings, “Alex Trebek – The Answer Is…” 
*Rachel Maddow, “Blowout: Corrupted Democracy, Rogue State Russia, and the Richest, Most Destructive Industry on Earth” 
Ronan Farrow, “Catch and Kill” 
Meryl Streep (& Full cast), “Charlotte’s Web (E.B. White)” 

Best Comedy Album

*Tiffany Haddish, “Black Mitzvah” 
Patton Oswalt, “I Love Everything” 
Jim Gaffigan, “The Pale Tourist” 
Bill Burr, “Paper Tiger” 
Jerry Seinfeld, “23 Hours to Kill” 

Article continues below advertisement

Best Musical Theater Album

“Amélie” — Audrey Brisson, Chris Jared, Caolan McCarthy & Jez Unwin, principal soloists; Michael Fentiman, Sean Patrick Flahaven, Barnaby Race & Nathan Tysen, producers; Nathan Tysen, lyricist; Daniel Messe, composer & lyricist (Original London Cast)

“American Utopia on Broadway” — David Byrne, principal soloist; David Byrne, producer (David Byrne, composer & lyricist) (Original Cast)

*“Jagged Little Pill” — Kathryn Gallagher, Celia Rose Gooding, Lauren Patten & Elizabeth Stanley, principal soloists; Neal Avron, Pete Ganbarg, Tom Kitt, Michael Parker, Craig Rosen & Vivek J. Tiwary, producers (Glen Ballard & Alanis Morissette, lyricists) (Original Broadway Cast)

“Little Shop of Horrors” — Tammy Blanchard, Jonathan Groff & Tom Alan Robbins, principal soloists; Will Van Dyke, Michael Mayer, Alan Menken & Frank Wolf, producers (Alan Menken, composer; Howard Ashman, lyricist) (The New Off-Broadway Cast)

“The Prince of Egypt” — Christine Allado, Luke Brady, Alexia Khadime & Liam Tamne, principal soloists; Dominick Amendum & Stephen Schwartz, producers; Stephen Schwartz, composer & lyricist (Original Cast)

“Soft Power” — Francis Jue, Austin Ku, Alyse Alan Louis & Conrad Ricamora, principal soloists; Matt Stine, producer; David Henry Hwang, lyricist; Jeanine Tesori, composer & lyricist (Original Cast)

Best Score Soundtrack For Visual Media

Max Richter (composer), “Ad Astra” 
Kamasi Washington (composer), “Becoming” 
*Hildur Guðnadóttir (composer), “Joker”
Thomas Newman (composer), “1917” 
John Williams (composer), “Star Wars: The Rise of Skywalker” 

Article continues below advertisement

Best Song Written For Visual Media Category

Andrew Lloyd Webber & Taylor Swift, songwriters (Taylor Swift), “Beautiful Ghosts [From Cats]”
Brandi Carlile, Phil Hanseroth & Tim Hanseroth, songwriters (Brandi Carlile), “Carried Me With You [From Onward]” 
Kristen Anderson-Lopez & Robert Lopez, songwriters (Idina Menzel & Aurora), “Into the Unknown [From Frozen 2]” 
*Billie Eilish O’Connell & Finneas Baird O’Connell, songwriters (Billie Eilish), “No Time to Die [From No Time To Die]” 
Joshuah Brian Campbell & Cynthia Erivo, songwriters (Cynthia Erivo), “Stand Up [From Harriet]"

Best Compilation Soundtrack For Visual Media

“A Beautiful Day in the Neighborhood” (Various Artists)
“Bill & Ted Face The Music” (Various Artists)
“Eurovision Song Contest: The Story Of Fire Saga” (Various Artists)
“Frozen 2” (Various Artists)
*“Jojo Rabbit” (Various Artists)

Article continues below advertisement

Best Reggae Album

Buju Banton, “Upside Down 2020” 
Skip Marley, “Higher Place” 
Maxi Priest, “It All Comes Back to Love” 
*Toots & the Maytals, “Got to Be Tough” 
The Wailers, “One World” 

Best Global Music Album

Antibalas, “Fu Chronicles” 
*Burna Boy, “Twice As Tall”
Bebel Gilberto, “Agora”
Anoushka Shankar, “Love Letters” 
Tinariwen, “Amadjar” 

Article continues below advertisement

Best Arrangement, Instrumental or A Cappella

Hildur Guðnadóttir, arranger (Hildur Guðnadóttir), “Bathroom Dance” 
*John Beasley, arranger (John Beasley), “Donna Lee” 
Remy Le Boeuf, arranger (Remy Le Boeuf’s Assembly of Shadows), “Honeymooners” 
Alvin Chea & Jarrett Johnson, Arrangers (Jarrett Johnson Featuring Alvin Chea), “Lift Every Voice and Sing” 
Jeremy Levy, arranger (Jeremy Levy Jazz Orchestra), “Uranus: The Magician” 

Best Arrangement, Instruments and Vocals

John Beasley & Maria Mendes, arrangers (Maria Mendes Featuring John Beasley & Orkest Metropole), “Asas Fechadas” 
Erin Bentlage, Sara Gazarek, Johnaye Kendrick & Amanda Taylor, arrangers (Säje), “Desert Song” 
Alan Broadbent & Pat Metheny, arrangers (Pat Metheny Featuring Meshell Ndegeocello), “From This Place” 
*Jacob Collier, arranger (Jacob Collier Featuring Rapsody), “He Won’t Hold You” 
Talia Billig, Nic Hard & Becca Stevens, arrangers (Becca Stevens Featuring Jacob Collier, Mark Lettieri, Justin Stanton, Jordan Perlson, Nic Hard, Keita Ogawa, Marcelo Woloski & Nate Werth), “Slow Burn” 

Article continues below advertisement

Best Boxed Or Special Limited Edition Package

Linn Wie Andersen, Simon Earith, Paul McCartney & James Musgrave, art directors (Paul McCartney), “Flaming Pie (Collector’s Edition)”
Lisa Glines & Doran Tyson, art directors (Grateful Dead), “Giants Stadium 1987, 1989, 1991” 
Jeff Schulz, art director (Depeche Mode), “Mode” 
*Lawrence Azerrad & Jeff Tweedy, art directors (Wilco), “Ode to Joy” 
Michael Cina & Molly Smith, art directors (Various Artists), “The Story of Ghostly International” 

Best Recording Package

Pilar Zeta, art director (Coldplay), “Everyday Life” 
Kyle Goen, art director (Lil Wayne), “Funeral” 
Julian Gross & Hannah Hooper, art directors (Grouplove), “Healer” 
Jordan Butcher, art director (Caspian), “On Circles” 
*Doug Cunningham & Jason Noto, art directors (Desert Sessions), “Vols. 11 & 12” 

Article continues below advertisement

Best Instrumental Composition

Arturo O’Farrill, composer (Arturo O’Farrill & the Afro Latin Jazz Orchestra), “Baby Jack” 
Christian Sands, composer (Christian Sands), “Be Water II” 
Alexandre Desplat, composer (Alexandre Desplat), “Plumfield” 
*Maria Schneider, composer (Maria Schneider), “Sputnik” 
Remy Le Boeuf, composer (Remy Le Boeuf’s Assembly Of Shadows Featuring Anna Webber & Eric Miller), “Strata” 

Best Album Notes

Tim Brooks, album notes writer (Various Artists), “At the Minstrel Show: Minstrel Routines From the Studio, 1894-1926” 
Scott B. Bomar, album notes writer (Various Artists), “The Bakersfield Sound: Country Music Capital of the West, 1940-1974” 
*Bob Mehr, album notes writer (The Replacements), “Dead Man’s Pop” 
Colin Hancock, album notes writer (Various Artists), “The Missing Link: How Gus Haenschen Got Us From Joplin to Jazz and Shaped the Music Business” 
David Sager, album notes writer (Nat Brusiloff), “Out of a Clear Blue Sky” 

Article continues below advertisement

Best Historical Album

Meagan Hennessey & Richard Martin, compilation producers; Richard Martin, mastering engineer (Unique Quartette), “Celebrated, 1895-1896” 

Zev Feldman, Will Friedwald & George Klabin, compilation producers; Matthew Lutthans, mastering engineer (Nat King Cole), “Hittin’ the Ramp: The Early Years (1936 – 1943)”

*Lee Lodyga & Cheryl Pawelski, compilation producers; Michael Graves, mastering engineer (Mister Rogers), “It’s Such a Good Feeling: The Best of Mister Rogers” 

Michael Howe, compilation producer; Bernie Grundman, mastering engineer (Prince), “1999 Super Deluxe Edition” 

Carolyn Agger, compilation producer; Miles Showell, mastering engineer (Orchestral Manoeuvres in the Dark), “Souvenir” 

Béla Fleck, compilation producer; Richard Dodd, mastering engineer (Béla Fleck), “Throw Down Your Heart: The Complete Africa Sessions”

Producer Of The Year, Non-Classical

Jack Antonoff,  “August” (Taylor Swift), “Gaslighter” (The Chicks), “Holy Terrain” (FKA Twigs Featuring Future), “Mirrorball” (Taylor Swift), “This Is Me Trying” (Taylor Swift), “Together” (Sia)

Dan Auerbach, “Cypress Grove” (Jimmy “Duck” Holmes), “El Dorado” (Marcus King), “Is Thomas Callaway” (CeeLo Green), “Singing For My Supper” (Early James), “Solid Gold Sounds” (Kendell Marvel), “Years” (John Anderson)

Dave Cobb, “Backbone” (Kaleo), “The Balladeer” (Lori McKenna), “Boneshaker” (Airbourne), “Down Home Christmas” (Oak Ridge Boys), “The Highwomen” (The Highwomen), “I Remember Everything” (John Prine), “Reunions” (Jason Isbell and the 400 Unit), “The Spark” (William Prince), “You’re Still The One” (Teddy Swims)

Flying Lotus, “It Is What It Is” (Thundercat)

*Andrew Watt, “Break My Heart” (Dua Lipa), “Me And My Guitar” (A Boogie Wit Da Hoodie), “Midnight Sky” (Miley Cyrus), “Old Me” (5 Seconds Of Summer), “Ordinary Man” (Ozzy Osbourne Featuring Elton John), “Take What You Want” (Post Malone Featuring Ozzy Osbourne & Travis Scott), “Under The Graveyard” (Ozzy Osbourne)

Article continues below advertisement

Best Engineered Album, Classical

Bernd Gottinger, engineer (JoAnn Falletta, James K. Bass, Adam Luebke, UCLA Chamber Singers, Buffalo Philharmonic Orchestra & Buffalo Philharmonic Chorus), “Danielpour: The Passion Of Yeshua” 

David Frost & John Kerswell, engineers; Silas Brown, mastering engineer (David Robertson, Eric Owens, Angel Blue, Metropolitan Opera Orchestra & Chorus), “Gershwin: Porgy And Bess” 

Kyle Pyke, engineer; Jesse Lewis & Kyle Pyke, mastering engineers (Devonté Hynes & Third Coast Percussion), “Hynes: Fields” 

Alexander Lipay & Dmitriy Lipay, engineers; Alexander Lipay & Dmitriy Lipay, mastering engineers (Gustavo Dudamel & Los Angeles Philharmonic), “Ives: Complete Symphonies” 

*David Frost & Charlie Post, engineers; Silas Brown, mastering engineer (Riccardo Muti & Chicago Symphony Orchestra), “Shostakovich: Symphony No. 13, ‘Babi Yar’” 

Best Orchestral Performance

Carlos Kalmar, conductor (Oregon Symphony), “Aspects Of America – Pulitzer Edition” 
Daníel Bjarnason, conductor (Iceland Symphony Orchestra), “Concurrence” 
Michael Tilson Thomas, conductor (San Francisco Symphony), “Copland: Symphony No. 3” 
*Gustavo Dudamel, conductor (Los Angeles Philharmonic), “Ives: Complete Symphonies” 
Hannu Lintu, conductor (Finnish Radio Symphony Orchestra), “Lutosławski: Symphonies Nos. 2 & 3” 

Article continues below advertisement

Best Opera Recording

Gil Rose, conductor; Heather Buck & Stephen Powell; Gil Rose, producer (Boston Modern Orchestra Project; Odyssey Opera Chorus), “Dello Joio: The Trial At Rouen” 

William Boggs, conductor; Keith Phares & Kate Royal; Blanton Alspaugh, producer (Milwaukee Symphony Orchestra; Florentine Opera Chorus), “Floyd, C.: Prince Of Players” 

*David Robertson, conductor; Angel Blue & Eric Owens; David Frost, producer (The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus), “Gershwin: Porgy And Bess” 

Maxim Emelyanychev, conductor; Joyce DiDonato; Daniel Zalay, producer (Il Pomo D’Oro), “Handel: Agrippina” 

Donald Runnicles, conductor; David Butt Philip & Elena Tsallagova; Peter Ghirardini & Erwin Stürzer, producers (Orchestra Of The Deutsche Oper Berlin; Chorus Of The Deutsche Oper Berlin), “Zemlinsky: Der Zwerg” 

Producer Of The Year, Classical

Blanton Alspaugh
*David Frost
Jesse Lewis
Dmitriy Lipay
Elaine Martone

Article continues below advertisement

Best Remixed Recording

Rac, Remixer (Phil Good), “Do You Ever (Rac Mix)” 
Morgan Page, Remixer (Deadmau5), “Imaginary Friends (Morgan Page Remix)”
Louie Vega, Remixer (Jasper Street Co.), “Praying for You (Louie Vega Main Remix)” 
*Imanbek Zeikenov, Remixer (Saint Jhn), “Roses (Imanbek Remix)” 
Haywyre, remixer (Bazzi), “Young & Alive (Bazzi Vs. Haywyre Remix)” 

Best Engineered Album, Non-Classical

Shawn Everett & Ivan Wayman, engineers; Bob Ludwig, mastering engineer (Devon Gilfillian), “Black Hole Rainbow” 

Gary Paczosa & Mike Robinson, engineers; Paul Blakemore, mastering engineer (Katie Pruitt), “Expectations” 

*Drew Brown, Andrew Coleman, Shawn Everett, Serban Ghenea, David Greenbaum, Jaycen Joshua & Mike Larson, engineers; Randy Merrill, mastering engineer (Beck), “Hyperspace” 

Shawn Everett, engineer; Shawn Everett, mastering engineer (Brittany Howard), “Jaime” 

Shani Gandhi & Gary Paczosa, engineers; Adam Grover, mastering engineer (Sierra Hull), “25 Trips” 

Article continues below advertisement

Best Choral Performance

Donald Nally, conductor (The Crossing), “Carthage” 

*JoAnn Falletta, conductor; James K. Bass & Adam Luebke, chorus masters (James K. Bass, J’Nai Bridges, Timothy Fallon, Kenneth Overton, Hila Plitmann & Matthew Worth; Buffalo Philharmonic Orchestra; Buffalo Philharmonic Chorus & UCLA Chamber Singers), “Danielpour: The Passion Of Yeshua” 

Leonard Slatkin, conductor; Charles Bruffy, Steven Fox & Benedict Sheehan, chorus masters (Joseph Charles Beutel & Anna Dennis; Orchestra Of St. Luke’s; Cathedral Choral Society, The Clarion Choir, Kansas City Chorale & The Saint Tikhon Choir), “Kastalsky: Requiem”

Kent Tritle, conductor (Joshua Blue, Raehann Bryce-Davis, Dashon Burton, Malcolm J. Merriweather & Laquita Mitchell; Oratorio Society Of New York Orchestra; Oratorio Society Of New York Chorus), “Moravec: Sanctuary Road” 

Matthew Guard, conductor (Sarah Walker; Skylark Vocal Ensemble), “Once Upon A Time” 

Best Classical Solo Vocal Album

William Bolcom, Ricky Ian Gordon, Lori Laitman, John Musto Stephen Powell (Attacca Quartet, William Bolcom, Ricky Ian Gordon, Lori Laitman, John Musto, Charles Neidich & Jason Vieaux), “American Composers At Play” 

Nicholas Phan; Myra Huang, accompanist, “Clairières – Songs By Lili & Nadia Boulanger”

Cecilia Bartoli; Giovanni Antonini, conductor (Il Giardino Armonico) , “Farinelli” 

Brian Giebler; Steven McGhee, accompanist (Katie Hyun, Michael Katz, Jessica Meyer, Reginald Mobley & Ben Russell), “A Lad’s Love” 

*Sarah Brailey & Dashon Burton; James Blachly, conductor (Experiential Chorus; Experiential Orchestra), “Smyth: The Prison”

Article continues below advertisement

Best Chamber Music/Small Ensemble Performance

*Pacifica Quartet, “Contemporary Voices” 

Brooklyn Rider, “Healing Modes” 

Ted Hearne, Steven Bradshaw, Sophia Byrd, Josephine Lee, Isaiah Robinson, Sol Ruiz, Ayanna Woods & Place Orchestra, “Hearne, T.: Place” 

Devonté Hynes & Third Coast Percussion, “Hynes: Fields” 

Dover Quartet, “The Schumann Quartets” 

Best Classical Instrumental Solo

Kirill Gerstein; Thomas Adès, conductor (Boston Symphony Orchestra), “Adès: Concerto for Piano and Orchestra” 

Igor Levit, “Beethoven: Complete Piano Sonatas” 

Augustin Hadelich; Jakub Hrůša, conductor (Charles Owen; Symphonieorchester Des Bayerischen Rundfunks), “Bohemian Tales”

Daniil Trifonov; Yannick Nézet-Séguin, conductor (The Philadelphia Orchestra) “Destination Rachmaninov – Arrival” 

*Richard O’Neill; David Alan Miller, conductor (Albany Symphony), “Theofanidis: Concerto for Viola and Chamber Orchestra” 

Article continues below advertisement

Best Classical Compendium

Mark Stone & Christianne Stotijn; Thomas Adès, conductor; Nick Squire, producer, “Adès Conducts Adès” 

Clément Mao-Takacs, conductor; Hans Kipfer, producer, “Saariaho: Graal Théâtre; Circle Map; Neiges; Vers Toi Qui Es Si Loin” 

José Serebrier, conductor; Jens Braun, producer, “Serebrier: Symphonic Bach Variations; Laments And Hallelujahs; Flute Concerto” 

*Isabel Leonard; Michael Tilson Thomas, conductor; Jack Vad, producer, “Thomas, M.T.: From The Diary Of Anne Frank & Meditations On Rilke”

Matt Haimovitz; Julian Wachner, conductor; Blanton Alspaugh, producer, “Woolf, L.P.: Fire And Flood” 

Best Contemporary Classical Composition

Thomas Adès (composer), “Adès: Concerto for Piano and Orchestra” 

Richard Danielpour (composer), “Danielpour: The Passion Of Yeshua” 

Carlisle Floyd (composer), “Floyd, C.: Prince Of Players”

*Ted Hearne, composer (Ted Hearne, Steven Bradshaw, Sophia Byrd, Josephine Lee, Isaiah Robinson, Sol Ruiz, Ayanna Woods & Place Orchestra) “Rouse: Symphony No. 5” — Christopher Rouse, composer (Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony), “Hearne, T.: Place” 

Article continues below advertisement

Best Music Video

*Beyoncé, “Brown Skin Girl” 
Future ft. Drake, “Life Is Good” 
Anderson .Paak, “Lockdown” 
Harry Styles, “Adore You” 
Woodkid, “Goliath”

Best Music Film

Beastie Boys, “Beastie Boys Story” 
Beyoncé, “Black Is King” 
Freestyle Love Supreme, “We Are Freestyle Love Supreme” 
*Linda Ronstadt , “Linda Ronstadt: The Sound Of My Voice” 
ZZ Top, “That Little Ol’ Band From Texas”

Best Immersive Audio Album: N/A

Due the COVID-19 pandemic, the Best Immersive Audio Album Craft “Committee was unable to meet. The judging of the entries in this category has been postponed until such time that we are able to meet in a way that is appropriate to judge the many formats and configurations of the entries and is safe for the committee members.”

Advertisement
More Stories

© Copyright 2021 Empire Media Group, Inc. OK! is a registered trademark. All Rights Reserved. People may receive compensation for some links to products and services on this website. Offers may be subject to change without notice.